• سلام دوستان کام به کام از اولین روز ماه مبارک رمضان دوباره شروع به فعالیت کرده است امید واریم که هیچ وقت دیگه این فعالیت قطع نشود و همیشه مستمر باشد با امید روزای بهتر

آسپیرین

yasi

عضو
استیل سالیسیلیک اسید (آ اس آ) (نام شناخته شدهٔ تجاری آن آسپیرین است)

یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی است که معمولاً به عنوان ضد درد و تب بر مورد استفاده قرار میگیرد. این دارو بدون نسخه پزشک قابل تهیهاست. آسپرین یکی از پر طرفدارترین داروها در دنیاست . هر سال ۵۰۰۰۰ میلیون قرص آسپرین در جهان مصرف میشود. در بریتانیا هر فرد سالانه ۷۰ قرص آن را جدا یا همراه با مسکنهای دیگر، کافئین یا ویتامین “ث” مصرف میکند. آسپرین علاوه بر خاصیت تسکین دهندگی، تب بر و ضد التهاب هم هست، ضمن اینکه اثرهایی نظیر ایجاد زخمهای گوارشی و جلوگیری از لخته شدن خون را نیز از خود نشان میدهد. اما مصارف امروزه آسپرین عبارتند از :پیشگیری از بیماریهای قلبی ۳۷٫۶٪ ورم مفاصل ۲۳٫۳٪ سر درد ۱۳٫۸٪ بدن درد ۱۲٫۲٪ و دردهای دیگر

مصرف این دارو در این موارد منع پزشکی دارد یا لازم است با احتیاط صورت گیرد:

.در موارد مصرف طولانی مانند آرتریت روماتوئید و پروفیلاکسی بیماریهای قلبی عروقی مصرف این دارو بعلت افزایش احتمال خونریزی شدید ناشی از اثر مهار تجمع پلاکتی آسپرین حداقل یک هفته قبل از انجام عمل جراحی باید قطع شود.
.در موارد وجود زخم معده یا اختلالات انعقادی خونریزی دهنده.

.بیماران مبتلا به بیماریهای تنفسی همچون آسم یا بیماریهای کلیوی

.پولیپ بینی

.در کودکان مبتلا به آنفلوانزا، آبله مرغان و فاویسم

.همراه با وارفارین

در کودکان زیر ۱۱ سال احتمال وقوع سندروم کشنده رای (نشانگان رای) را بسیار بالا می برد.


دانشنامه پرسش و پاسخ


 

yasi

عضو
آسپرین از داروهای مصرفی سرپایی است که با تجمع پلاکتها در خون تداخل ایجاد کرده و از بروز لخته جلوگیری میکند. از طرفی بر واکنشهای التهابی اثر داشته و مانع پیشرفت التهاب و بروز تب می شود. به دلیل همین اثرات آن را برای کنترل تب و دردهای خفیف تا متوسط همچون بسیاری از دردهای مفصلی ناشی از روماتیسم مفصلی استفاده میکنند، از طرفی به دلیل ویژگی ممانعت از بروز لخته، در پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی یکی از موثرترین داروهاست.عوارض
تهوع، احساس سوزش یا آشوب در سر دل از عوارض شایع مصرف آسپرین است، اما در صورت بروز عوارض زیر باید به پزشک مراجعه کرد:

 • استفراغ خونی یا دفع مدفوع به رنگ سیاه که بوی بسیار بدی داشته و به کاسه توالت چسبندگی دارد.
 • کهیر، تپش قلب، احساس خفگی که نشان از بروز واکنشهای حساسیتی بوده و باید از ادامه مصرف امتناع کرده و فورا به اورژانس مراجعه کرد.

در صورتی که بیمار مبادرت به مصرف ۲۰۰ ـ ۳۰۰ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن بکند در معرض مسمومیت قرار دارد. مسمومیت خود را با تهوع، استفراغ، وزوزگوش و اختلال در شنوایی، تنفسهای تند، تب و از دست رفتن آب بدن نشان میدهد. با اینکه آسپرین باعث ممانعت از بروز لخته میگردد، با این حال در مسمومیت با آسپرین احتمال بروز خونریزی جدی نادر است.تداخلات دارویی
در صورت مصرف همزمان داروهایی همچون وارفارین و اسید والپروئیک خطر بروز خونریزی وجود دارد.ایبوپروفن(پروفن) میتواند اثرات محافظتی آسپرین بر قلب را که با میزان دوز کم آسپیرین ایجاد میشود ، خنثی کند .آسپرین فعالیت داروهای خوراکی ضد دیابت همچون گلی بنگلامید را افزایش میدهد و میتواند باعث افت بیش از حد مورد نظر در قند خون گردد.مصرف همزمان با ایبوپروفن و پیروکسیکام میتواند آسیبها و عوارض گوارشی را افزایش دهد.نکات لازم برای بیماران


 • برای کاهش تحریک دستگاه گوارش میتوان دارو را با غذا، پس از غذا یا به همراه داروهای ضداسید معده (رانیتیدین یا شربت معده) خورد؛ البته در مشکل رودهای (Enteric coated) دارو را نباید همزمان با داروهای ضد اسید معده استفاده کرد یا اقدام به جویدن یا له کردن دارونمود.
 • قبل از خوردن دارو در صورت وجود بوی سرکه، دارو خراب شده و نباید مصرف گردد.
 • جهت جلوگیری از ناراحتی معده حتما پس از خوردن آسپرین یک لیوان پر آب، شیر یا آب میوه بنوشید.
 • آسپرین را درست پس از غذا مصرف کنید.
 • اگر مبتلا به دیابت هستید، مصرف مکرر آسپرین میتواند باعث اختلال در نتایج قند ادرار گردد.
 • برای جلوگیری از کاهش آب بدن هنگام مصرف آسپرین لازم است روزانه حداقل ۶ لیوان آب یا مایع دیگر بنوشید.
 • بسیاری از پزشکان ترجیح میدهند یک هفته قبل از عمل جراحی آسپرین را قطع کنند.
 • اگر داروهای ضدانعقاد خون مثل وارفارین، کورتیکواستروئیدها همچون دگزامتازون، هیدروکورتیزون یا پردنیزون، داروهای دیابت، نقرس یا فشارخون استفاده میکنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • خوابآلودگی، گیجی، صدای زنگ در گوشها، هیجان و تنفسهای تند و عمیق علائم مسمومیت با آسپرین است. در صورت مصرف بیش از حد دارو به نزدیکترین مرکز پزشکی خود مراجعه کنید.
 • در صورتی که آسپرین توسط پزشک معالج شما تجویز شده است، دستورات وی را به دقت رعایت و از تغییر میزان دارو پرهیز کنید.
 • آسپرین را در کودکان کوچکتر از ۱۲ سال تنها با تجویز پزشک مصرف کنید.
 • در صورتی که آسپرین را طبق یک برنامه زمانی مشخص مصرف میکنید، به محض به خاطر آوردن دوز فراموش شده آن را میل کنید.


چه کسانی نباید آسپیرین مصرف کنند؟بیماران حساس به آسپرین همچون مبتلایان به آسم که دارای پولیپ بینی نیز هستند ، به دلیل خطر بروز علائم شدید ناشی از حساسیت باید از داروهای جایگزین استفاده کنند.


استفاده از آسپرین با دوز پایین در کسانی که دارای بیماری های قلبی و عروقی هستند و دچار سکته قلبی یا مغزی شده اند برای جلوگیری از تشدید این بیماری ها توصیه می شود.


در بیماریهای خونریزیدهنده همچون هموفیلی و کمبود پلاکت، خطر بروز خونریزی شدید وجود دارد. در کودکان و نوجوانان مبتلا به عفونتهای ویروسی استفاده از آسپرین با خطر بروز اختلال در مغز به نام سندرم ری همراه است.


اگر بیمار دارای سابقه ای از زخمهای گوارشی یا مبتلا به بیماریهای کبدی شدید مانند هپاتیت است، باید با احتیاط از این دارو استفاده کند. زنان باردار مخصوصا در سه ماهه سوم بارداری و زنان شیرده نیز در استفاده از دارو باید احتیاط کنند.

قبل از جراحی بهتر است برای مدت یک هفته بیمار آسپرین خود را قطع کرده باشد.


منبع : راستینه
 

yasi

عضو
خاصیت آسپرین در مبارزه با سرطان

دانشیار دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه سالهاست مردمان جهان با دارویی به نام آسپیرین آشنا هستند، گفت: این دارو به صورت متداول در بیماری های قلبی-عروقی تجویز می شود.


پیام آزاده با بیان مطلب فوق افزود: در سالهای اخیر پژوهش های متعددی بر روی این داروی نام آشنا در زمینه سرطان انجام شده و در حال حاضر شواهد قوی و معتبری مبنی بر کاهش بروز سرطان کولون با مصرف منظم آسپیرین وجود دارد.

به گفته وی بزرگترین و جامع ترین تحقیقی اخیراً که در این زمینه انجام شده، نشان داده است که مصرف منظم حداقل یک آسپرین به مدت پنج سال، احتمال ابتلا به برخی از انواع سرطان مانند سرطان روده، معده و مری را حداقل 30 درصد کاهش می دهد و حتی مرگ و میر ناشی از آن را می کاهد.


وی یادآور شد: شاید در حال حاضر بهترین روش پیشگیری از بروز سرطان، پس از قطع سیگار و کاهش وزن، مصرف روزانه آسپیرین باشد.


دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد که مصرف خودسرانه آسپیرین به هیچ عنوان توصیه نمی شود و حتما مصرف آن می بایست با صلاحدید پزشک باشد تا خطراتی مانند خونریزی جان فرد را تهدید نکند.آزاده با اشاره به اینکه آسپرین سال هاست به عنوان داروی نجات دهنده در بیماران قلبی و عروقی به خصوص بیماری های عروقی قلب در پیشگیری ازحمله های قلبی و درمان آن نقش کلیدی ایفا می کند.به گفته این متخصص سرطان، شواهد و مطالعات متعددی در سالیان اخیر مبنی بر نقش پیشگیری کننده آسپرین در ایجاد سرطان ها و کاهش و مرگ و میر ناشی از آن به چاپ رسیده است.دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: به هر حال در آخرین و بزرگترین تحقیقات تا به امروز مشخص شده این دارو نقش بسیار مهمی در پیشگیری از ابتلا به سرطان های مختلف علی الخصوص سرطان های دستگاه گوارش دارد.


آزاده ادامه داد: این تحقیق بزرگترین مطالعه در زمینه نقش یک دارو در پیشگیری از بروز مرگ و میر ناشی از سرطان است و به خوبی نشان دهنده نقش آسپرین حتی با دوزهای بسیار پایین است.


وی اضافه کرد: به طوری که مصرف روزانه دوز پایین آسپرین باعث کاهش سرطان های روده 35 درصد و کاهش و مرگ و میر ناشی از آن تا حدود 40 درصد، سرطان معده 35 درصد و سرطان مری 50 درصد بوده است.

دانشیار دانشگاه شهید بهشتی بیان کرد: اهمیت این تحقیق از آنجاست که مهمترین عامل در کشور سرطان های دستگاه گوارش است حال آنکه این سرطان ها تا به امروز به غیر از نقشی که بر تغییر سبک زندگی (چاقی و ورزش کردن و …) دارد؛ با دارو و روش خاصی غیر قابل پیشگیری بوده و در مراحل پیشرفته اغلب منجر به مرگ افراد شده است.


وی بیان کرد: لازم به ذکر است که در این تحقیق نقش پیشگیرانه آسپرین در دیگر سرطان ها از جمله سرطان پستان، سرطان لوزالعمده و ریه و …. مشخص شده است.


آزاده تاکید کرد: آسپرین هم مانند هر دارو و یا ماده ساخت بشر عوارض خاص خود را هم دارد که قضاوت آن با طبیب تجویز کنده است حال با آنالیز این تحقیق بزرگ به نظر می رسد فواید این داروی طلایی ساخت بشر بسیار بر مضرات آن می ارزد.مجله سلامتی راستینه
 
بالا