• سلام دوستان کام به کام از اولین روز ماه مبارک رمضان دوباره شروع به فعالیت کرده است امید واریم که هیچ وقت دیگه این فعالیت قطع نشود و همیشه مستمر باشد با امید روزای بهتر

ایام محرم در فریدونشهر (مرتقوپ)مردم گرجی زبان

yasi

عضو
عزاداری محرم مردم گرجی زبان فریدونشهردر ۸۶ سال پیش یعنی سال ۱۳۰۶ خورشیدی مطابق باسال ۱۹۲۷ میلادی


این عکس ها توسط آنباکو چلیدزه گرفته شده است . او شهروند گرجستانی بود که به نمایندگی از اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۲۷ میلادی مطابق با سال ۱۳۰۶ خورشیدی برای افتتاح اولین بانک به تهران سفر کرده بود و پس از اطلاع از گرجی زبانانی در منطقه غرب اصفهان( ملاقات با شخصی از گرجیان مرتقوپ به نام میکلادزه) سفری به این منطقه داشت . حضور چلیدزه در فریدونشهر مقارن با ایام محرم سید الشهدا (ع) بود .وی با مشاهده میزان عشق و علاقه مردم گرجی به ساحت اهل بیت آنچنان متأثر می شود که برنامه های سفر خود را تغییر داده و دهه اول محرم را کامل در فریدونشهر می ماند و همه روزه به همراه عکاسی که از دربار به همراهش بوده در مجالس و دسته جات عزاداری حضور می یابد. وی همچنین بعد از برگشت به گرجستان که آن زمان جزو اتحاد جماهیر شوروی بود کتابی را به نام گرجیان فریدن نوشت که در این کتاب سفرنامه خود را که شامل بررسی آداب و رسوم و شرایط مردم گرجی غرب اصفهان بود به همراه ۱۳۰ عکس به رشته تحریر در آورد. وی در قسمتی از کتاب می نویسد :
" به مرتقوپ (فریدونشهر فعلی)که رسیدم دقیقا" ایام تعطیلات محرم بود. مردم برای شرکت در مراسم عزاداری مهیا می گشتند . روز دوم حضورم انبوهی از مردان را بصورت دسته جات و گروههای جدا جدا دیدم که جلوی درب منزل بزرگ آن زمان فریدونشهر یعنی سیف الله خان یسلیانی اجتماع کرده بودند (او مدت حضورش در مرتقوپ ساکن منزل سیف الله خان بود) و مراسمی به نام " خسی خسی " ( ظاهرا تلفظ سریع حسین حسین مردم توسط وی به این صورت برداشت شده است) برگزار کرده بودند و بر سر وسینه میزدند و خواستار همراهی خان در عزاداری بودند و سیف الله خان هم با حضور در جمع مردم از ایشان تشکر کرد و با ایشان همراه شد . هنگامی که تمام آبادی را دور زدند گروهی و دسته جمعی در کنار آبادی در میدانی که "عمدا" تعیین شده بود مجتمع گردیدند . افراد و دسته جات در صف هایی در کنار هم زنجیر وار ایستاده و سینه زنی می کردند . برخی نیز زنجیر بر پشت خود می زدند ، برخی بدلیل افراط در زنجیر زنی خونین می گشتند و در عین خونین بودن بسیار مفتخر می نمودند و خود را همانند افراد پیروز در جنگ می پنداشتند .
پس از این مشغول اجرای مراسمی شدند که تعزیه نام دارد ، اجرای این مراسم به زبان فارسی بود با ریاست سیدی فارسی زبان انجام می شد . سید در اجرای مراسم مهمترین نقش را ایفا می کرد ، وی به راستی صدایی بسیار رسا و دلنشین داشت ، او دارای گریم در چهره نبود ، اما بقیه هنرمندان تعزیه دارای گریم بودند ، ماهیت اصلی مراسم تاریخ شهادت امام حسین (ع ) و یارانش بود ".


مراسم تعزیه

عزاداری مردم گرجی فریدونشهر در سال ۱۳۹۱
مردم فریدونشهر هر ساله در ایام محرم با شور و حال فراوانی و با ایجاد دسته جات زنجیر زنی و سینه زنی باشکوه و پر جمعیت ، در عزای سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین به سوگ مینشینند.در فریدونشهر دسته جات وهیئات بصورت منظم وپشت سر هم مانند رسم دهها ساله خود حرکت میکنند و دور شهر را میگردند تا اینکه دوباره به محل هیئت خود بازگردند .در این میان مردم هم این دسته جات را همراهی میکنند و بعضا نذورات خود را بین دسته جات و مردم عزادار توزیع میکنند . در حال حاضر تنها تعزیه فریدونشهر در هیئت حسینیه فریدونشهر برگزار میگردد .این تعزیه قبل از حرکت هیئتها اجرا و تمام می شود . هیئتهای عمده فریدونشهر برای عزاداری سالار شهیدان عبارتند از : هیئت مسجد حسینیه ، هیئت مسجد صاحب الزمان (عج) ، هیئت مسجد جامع فریدونشهر ، هیئت امامزاده تاجعلی ، هیئت مسجد واقع در شهرک .

بلوگفا
 
بالا